فرانسه: انتظار داریم ایران به اجرای تعهدات خود در برجام بازگردد

به گزارش وبلاگ چمستان، وزیر امور خارجه فرانسه بار دیگر بدون توجه به رعایت نشدن تعهدات طرف های اروپایی برجام در قبال ایران، گفت که انتظار دارد ایران بار دیگر تعهدات پیشین خود ذیل برجام را اجرا کند.

فرانسه: انتظار داریم ایران به اجرای تعهدات خود در برجام بازگردد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ چمستان، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه در پیامی توئیتری اعلام نمود که با توجه به تصمیم اخیر 6 کشور اروپایی برای پیوستن به سازوکار مالی موسوم به اینستکس، انتظار دارد که ایران نیز به اجرای تعهدات قبلی خود ذیل برجام بازگردد.

وزیر امور خارجه فرانسه در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: امروز تصمیم مهمی از سوی 6 کشور اروپایی برای پیوستن به اینستکس اتخاذ شد که این نشان دهنده تعهد قوی اروپایی ها به حمایت از برجام و همچنین استقلال عمل اروپاست. ما انتظار داریم که ایران نیز به رعایت تعهدات خود در برجام بازگردد.

کاهش تعهدات هسته ای ایران ذیل برجام که در ماه های اخیر به بهانه ای برای مقامات اروپایی تبدیل شده و نقدها مکرر آنها از ایران را در پی داشته است، پس از آن رخ داد که حتی با گذشتن بیش از یک سال از خروج آمریکا از برجام، طرف های دیگر این توافق اقدام عملی ملموسی برای حمایت از حقوق مشروع ایران در چهارچوب برجام صورت ندادند.

در پی کوتاهی طرف های دیگر برجام به ویژه تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در اجرای تعهدات خود ذیل برجام، شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت در بیانیه ای اعلام نمود جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

از آن زمان تاکنون ایران طی چهار گام در فواصل 60 روزه تعهدات هسته ای خود ذیل برجام را کاهش داده است.

مقامات ایران پیش از این بارها تأکید کرده اند که فرایند کاهش تعهدات هسته ای ایران تا زمانی که طرف های دیگر برجام به تعهدات خود در قبال ایران ذیل این توافق چندجانبه عمل نکنند، ادامه خواهد یافت.

در حالی که اروپایی ها پس از راه اندازی یک سازوکار مالی به نام اینستکس (ابزار حمایت از مبادلات تجاری) وعده داده بودند که این سازوکار مالی امکان مبادلات تجاری بین اروپا و ایران را فراهم خواهد کرد، اینستکس تاکنون نتوانسته است هیچ نقشی در تسهیل روابط تجاری دو طرف ایفا کند.

با این حال امروز جمعه 6 کشور اروپایی شامل بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد در بیانیه ای مشترک اعلام نمودند که در راستا پیوستن به اینستکس هستند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "فرانسه: انتظار داریم ایران به اجرای تعهدات خود در برجام بازگردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانسه: انتظار داریم ایران به اجرای تعهدات خود در برجام بازگردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید