کتاب زندگی پرویز پورحسینی نوشته شده است

به گزارش وبلاگ چمستان، هر چند دوستداران پرویز پورحسینی از درگذشت این هنرمند اندوهگین هستند اما جای خوشحالی است که در کنار همه یادگاری های ارزشمند او، کتاب زندگی نامه اش تدوین شده و تجربیات گرانبهای این بازیگر ثبت شده است.

کتاب زندگی پرویز پورحسینی نوشته شده است

به گزارش وبلاگ چمستان به نقل ایسنا ، درگذشت پی در پی شماری از هنرمندان صاحب سبک در چند وقت اخیر بار دیگر توجه ما را به یکی از ضعف های مهم پژوهشی مان جلب کرد؛ نبود تاریخچه شفاهی.

با وجود گذر زمان همچنان فرهنگ شفاهی بر ما تسلط دارد و هنوز مکتوب کردن تجربیات نزد بسیاری از نام آوران ما مرسوم نشده و این چنین است که تجربیات گرانسنگ تعدادی از آنان با درگذشت شان از دست رفته و باز هم به دلیل ضعفی که در بخش پژوهش داریم، نمی توان چندان امیدوار بود که بعد از مرگ این چهره ها، پژوهشگرانی دست به قلم شوند و تجربیات آنان را گردآوری نمایند و این گونه است که اغلب با درگذشت یک چهره فرهنگی، بخشی از تاریخ خود را از دست می دهیم.

با این حال خوشبختانه گاهی فعالیت هایی به شکل موردی و خودجوش انجام می گردد وگردآوری زندگی نامه پرویز پورحسینی هم یکی از همین اتفاقات خجسته است.

این زندگی نامه به همه منصور خلج، پژوهشگر تئاتر گردآوری شده و به عنوان یکی از کتاب های مجموعه ماندگاران صحنه از سوی انتشارات نمایش منتشر شده است.

این کتاب چندی پیش و قبل از ابتلای پورحسینی به کرونا در مراسمی جمع و جور رونمایی شد و حالا منصور خلج می گوید هرگز تصور نمی نموده به فاصله اندکی، پورحسینی از دنیا برود.

او در تبادل نظریی خواندن این کتاب را برای علاقه مندان بازیگری مفید می داند چرا که در این کتاب تعیین شده پورحسینی با چه خون دلی به این صندلی رسیده و یک شبه ره صد ساله نپیموده است.

خلج در شروع می گوید: فکر نمی کردم اقای پورحسینی را به این زودی از دست بدهیم و خدا را شکر می کنم که این کتاب در زمان حیات ایشان منتشر و با حضور خودش رونمایی شد.

این پژوهشگر درباره شکل گیری مجموعه ماندگاران صحنه شرح می دهد: مقرر شد این مجموعه در مرکز هنرهای نمایشی منتشر گردد که در واقع تاریخچه شفاهی هنرمندان تئاتر است و یکی از این گزینه ها پرویز پورحسینی بود. ابتدا این پیشنهاد را نپذیرفته بود و به او پیشنهاد شده بود که خودش یک نفر را به عنوان تبادل نظرنماینده انتخاب کرد که به من لطف داشت و مرا انتخاب کرد.

خلج با ارایه شرحاتی درباره فرایند شکل گیری این کتاب ادامه می دهد: طی جلسات مختلفی با یکدیگر تبادل نظر کردیم که گاه از صبح تا غروب به طول می انجامید.

او که از دوره نوجوانی با پورحسینی آشنایی داشته است، اضافه می نماید: ایشان را از نیمه های دهه 40 می شناختم. بازی درخشان او را در کنار محمد علی کشاورز، جمیله شیخی، مسعود اسدللهی و ... در نمایش حکومت زمان خان کار رکن الدین خسروی دیده بودم. به یاد داشتم که چقدر جوان بود و چالاک و من که آن موقع دانش آموزی دبیرستانی بودم، به واسطه همین نمایش با او دوست شدم.

خلج با یادآوری دوران دانشجویی خود در دانشکده هنرهای زبیا می افزاید: پرویز پورحسینی سال بالایی ما بود و در کارگاه نمایش کار می کرد. او جزو بازیگران گروه آربی اوانسیان بود و در نمایش باغ آلبالو که اولین کار مجموعه تئاتر شهر بود، بازی داشت.

این پژوهشگر با اشاره به کارنامه پر و پیمان پورحسینی خاطرنشان می نماید: گردآوری این کتاب از این جهت برایم جذاب بود که او با بسیاری از کارگردان های درجه یک تجربه اندوزی نموده بود؛ امثال آربی اونسیان، بیژن مفید، بهرام بیضایی، حمید سمندریان، علی رفیعی و ... جزء معدود بازیگرانی بود که پیتر بروک برای اجرای نمایش از آنان دعوت کرد.

خلج درباره حذفیات احتمالی این کتاب می گوید: این کتاب هیچ حذفیاتی ندارد و همه تبادل نظرهای ما به شکل کامل منتشر شده است.

او با اشاره به وجود دو جریان غالب در تئاتر پیش از انقلاب یادآوری می نماید: پورحسینی جزو بازیگران نسل میانه است. که نسل بعد از اداره تئاتری ها هستند. این نسل به جریان آوانگارد آن موقع وصل می شوند. چراکه پیش از آن عموما جریان غالب تئاتر در تالار 25 شهریور (تماشاخانه سنگلج فعلی) جریان داشت و نمایش های ایرانی روی صحنه می رفت ولی بتدریج جریان نوینی شکل گرفت که عموما بر اجرای نمایشنامه های خارجی متمرکز بود. چراکه در آن دوره دانش آموختگانی مانند علی رفیعی و حمید سمندریان از فرنگ بازگشته بودند. ضمن اینکه تعدادی از کارگردانان نوگرای تئاتر دنیا مانند گروتفسکی، پیتر بروک، باربا و ... در ایران، نمایش اجرا کردند و تماشاگران با تئاتر روز دنیا آشنا شدند.

خلج ادامه می دهد: در همان زمان مدیریت تئاتر شهر که پیش از آن فعالیت مستمری نداشت، به دکتر رفیعی سپرده می گردد تا در این مکان اجراهای پیوسته تئاتر روی صحنه برود.

او در ادامه با ابراز تاسف از درگذشت تعدادی از هنرمندان عظیم در چند وقت اخیر اضافه می نماید: متاسفانه به دلیل ضعف پژوهش، تجربه این هنرمندان هم با درگذشت شان از بین می رود در حالیکه در دنیا، هنرمندی مانند استانیسلاوسکی صد سال پیش تجربیات و خاطرات خود را مکتوب نموده است.

خلج خاطرنشان می نماید: خواندن خاطرات هنرمندانی مانند پرویز پورحسینی بویژه برای نسل جوان بسیار مفید است تا خیل علاقه مندان به بازیگری دریابند نمی توان یک شبه ره صد ساله رفت و بازیگری مانند پورحسینی با خون جگر و تلمذ کردن در نزد بسیاری از استادانِ صاحب تجربه، به این صندلی رسیده است.

او در سرانجام می گوید: در این کتاب همه این ریزه کاری ها از دوران کودکی تا آخرین کارهای پرویز پورحسینی گردآوری شده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "کتاب زندگی پرویز پورحسینی نوشته شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب زندگی پرویز پورحسینی نوشته شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید