یاری اصحاب ثروت به نامزدهای انتخابات قانونی می گردد

به گزارش وبلاگ چمستان، با تصویب کلیات یک طرح در مجلس، هر شخص حقیقی می تواند 20درصد هزینه های انتخاباتی یک نامزد را تأمین کند

یاری اصحاب ثروت به نامزدهای انتخابات قانونی می گردد

به گزارش وبلاگ چمستان، نمایندگان مجلس با کلیات طرح دوفوریتی شفاف سازی منابع تأمین اقتصادی تبلیغات و فعالیت های انتخاباتی موافقت کردند. درصورت تصویب نهایی طرح مزبور، اهداف و گروه های سیاسی و داوطلبان شرکت در انتخابات موظفند تمامی مصارف و مخارج مرتبط با فعالیت های انتخاباتی و هزینه های تبلیغاتی خود و منابع تأمین اقتصادی این هزینه ها و میزان یاری های اقتصادی نقدی و غیرنقدی دریافتی را به نحو شفاف و با رعایت روش های استاندارد حسابداری در سامانه اقتصادی انتخابات ثبت نمایند؛ به گونه ای که به وسیله کمیسیون ماده 10قانون، نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی و هیأت های اجرایی و نظارت، حسب مورد قابل دسترس، حسابرسی و رسیدگی باشد.

  • رای موافق 231 نماینده به کلیات طرح شفاف سازی منابع اقتصادی تبلیغات انتخاباتی

با این حال این طرح دوفوریتی به گونه ای است که وصل شدن نمایندگان مجلس به اصحاب ثروت و دریافت هدایا و یاری از آنها را قانونی می نماید. به این شکل که در یکی از بندهای این قانون علنا ذکر شده که هر شخص حقیقی می تواند 20درصد هزینه های انتخاباتی نامزدها را تامین کند؛ میزان یاری و هدایای هر شخص حقیقی به مجموع نامزدها جهت تامین هزینه های انتخاباتی، حداکثر به میزان بیست درصد (20 %) هزینه های انتخاباتی نامزد است.

به گزارش وبلاگ چمستان، این طرح در پی ابراز نگرانی مسئولان ناظر و مجری انتخابات درباره ورود پول های کثیف به انتخابات تدوین و تصویب شده است. از جمله دبیر شورای نگهبان پیش تر گفته بود: یک عده با پول های کثیف می خواهند وارد مجلس شوند و این خط قرمز ما در شورای نگهبان است. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، مهرماه سال جاری در یک نشست خبری گفته بود که موضوع ورود پول کثیف به انتخابات احتیاج به تصویب قوانین بهتری دارد. با این حال مصوبه ای که در مجلس تصویب شده است به نظر نمی رسد قانون بهتری برای مقابله با ورود پول های کثیف به انتخابات باشد.

کدخدایی با بیان اینکه درخصوص نقش پول کثیف در انتخابات همه مسئولین و مردم نگران هستند گفته بود: شورای نگهبان کوشش خواهد نمود هر جا که لازم می داند پول نقش مؤثری در انتخابات داشته و انحرافی در انتخابات ایجاد کند با اختیارات قانونی با آن برخورد کند.

در مصوبه ای که مجلس تصویب نموده است برای هر یک از نامزدهای انتخابات سقفی درباره هزینه های تبلیغاتی درنظر گرفته شده که این سقف توسط هیأت های اجرایی در هر دوره از انتخابات معین می گردد.

طبق این مصوبه، یاری اشخاص حقوقی به جز احزاب و گروه های سیاسی و مؤسسات خیریه و اوقاف، به فعالیت های انتخاباتی تحت هر عنوانی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ممنوع است. اعم از اینکه به صورت یاری نقدی یا غیرنقدی باشد و یا اینکه اموال، خدمات یا دیگر امتیازات مستقیم و یا غیرمستقیم را به قیمتی کمتر از آنچه قیمت متعارف آنهاست، برای نامزدها یا در جهت فعالیت های انتخاباتی و تبلیغات فراهم نمایند.

نامزدها می توانند به منظور جذب یاری ها و هدایا از اشخاص حقیقی ایرانی اقدام به انتشار آگهی در رسانه های مجاز نمایند. براساس این مصوبه، تخلف نماینده اقتصادی از وظایف و مسئولیت هایی که مطابق این قانون برعهده دارد، جرم است و مرتکب به مجازات درجه 6 قانون مجازات اسلامی به استثنای حبس محکوم می گردد.

اگرچه این مصوبه در مواردی راه دریافت یاری های نقدی از اشخاص حقیقی را باز گذاشته است اما به هرحال نمی توان منکر ورود پول های کثیف به انتخابات شد و قانونگذاری برای مقابله با این پدیده باید از جایی آغاز گردد. این مصوبه می تواند مبدأیی برای مقابله با ورود پول های کثیف به انتخابات باشد؛ اگرچه که قانون کامل و بی نقصی نیست.

منبع: همشهری آنلاین

به "یاری اصحاب ثروت به نامزدهای انتخابات قانونی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری اصحاب ثروت به نامزدهای انتخابات قانونی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید