چگونه از چشم هایمان در برابر ویروس کرونا مراقبت کنیم؟

به گزارش وبلاگ چمستان، لمس کردن چشم با دست آلوده یا انتقال ترشحات فرد بیمار به چشم از راه های ابتلا به ویروس کروناست. از طرق مختلف می توانید از چشم هایتان در برابر ویروس کرونا محافظت کنید.

چگونه از چشم هایمان در برابر ویروس کرونا مراقبت کنیم؟

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری وبلاگ چمستان، خوشبختانه دفاع چشم در برابر آسیب های مختلف بسیار قوی عمل می کند. زمانی که ویروس وارد ملتحمه چشم می شود در همان مرحله جلو آن گرفته خواهد شد به صورتی که فرد دچار ریزش شدید اشک می شود.

ریزش اشک موجب شست وشو چشم می شود. باید بدانید اشک ما سرشار از آنتی بادی ها و مواد ضدویروسی است که می تواند از چشم در برابر آسیب ها محافظت می کند. ملتهب شدن چشم موجب ورم و قرمزی خواهد شد که کاملاً طبیعی است، ولی در همین مرحله متوقف می شود و اجازه ورود ویروس را به عصب چشم نمی دهد.

ویروس کرونا با لمس کردن چشم انتقال می یابد بنابراین ویروس از طریق دست دادن یا ترشحات عطسه به آسانی از فرد بیمار به فرد سالم منتقل می شود. این نوع عارضه مانند سرماخوردگی یا آنفلوانزا با لمس کردن بینی و دهان سریع تر منتقل خواهد شد.

در موارد مشکوک بلافاصله باید از قطره اشک مصنوعی استفاده شود مثلاً اگر کسی به سمت دیگری عطسه کرد یا در محیط مشکوک قرار گرفت باید شست وشوی مخاط انجام دهد که بهترین روش هم استفاده از اشک مصنوعی است. همچنین می توانید از سرم نمکی یا چای برای شست وشو استفاده کنید. نباید اجازه داده شود ویروس وارد مخاط شود و به چشم آسیب وارد کند. بهترین و اولین راه پیشگیری است.

معمولاً ویروس علاقه شدیدی به مخاط ها دارد و به همین علت است که در نواحی ریه علائم خود را نشان می دهد. در این دوره احتمال انتقال بیماری از فرد ناقل به سایرین کمتر از 3 درصد است که می تواند نکته مثبتی باشد. به جز راه دهان و تنفس راه دیگری که می تواند ویروس را به فرد دیگر انتقال دهد، پرتاب ذرات آلوده ویروس معلق به داخل چشم است.

کسانی که در منزل یا در هوای آزاد هستند و فاصله زیادی با اشخاص دارند نیازی به زدن ماسک ندارند. زمانی لازم است از ماسک استفاده شود که فرد در محیط بسته در کنار افراد دیگر قرار می گیرد. دست خود را به محیط های آلوده نزنید اگر هم تماسی داشتید با دست کثیف چشم و مخاط خود را لمس نکنید.

در این مواقع بهترین راه چاره داشتن محافظ چشمی است. افراد می توانند از عینک های مخصوص یا طبی استفاده کنند، زیرا می تواند از انتقال ترشحات به چشم جلوگیری کند.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "چگونه از چشم هایمان در برابر ویروس کرونا مراقبت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از چشم هایمان در برابر ویروس کرونا مراقبت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید