پنج اختلاف مهم اغتشاشات 98 با فتنه 88

به گزارش وبلاگ چمستان، در فتنه 88 اصلاح طلبان بین دو عنوان یاد شده هیچ تفاوتی قائل نمی شدند و هرگونه حرکت آشوبگرانه را هم نوعی حق شهروندی می نامیدند.

پنج اختلاف مهم اغتشاشات 98 با فتنه 88

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ چمستان، با آنالیز شباهت و تفاوت دو حادثه 88 و 98 می توان درک درستی از مواضع و حرکات جریان برانداز پیدا نمود. براندازان نشان دادند که پیوسته مواضعشان بر مبنای شرایط روز در بزنگاههای سیاسی مختلف تغییر پیدا می نماید. لکن در اصالت منافع جریانی، حزبی، شخصی، کدخدا محوری و غرب گرایی افراطی ثابت و پایدار هستند و اگر منافعشان اقتضا کند از دوقطبی سازی تا رساندن کشور به مرزهای فروپاشی نیز ابایی ندارند. لذا در این نوشتار به گوشه ای از مواضع این جریان در دو واقعه یاد شده به روش مقایسه ای خواهیم پرداخت:

1- وقایع 88 و 98 حوادثی بودند که از نظر مدت ادامه و اهداف، متفاوت بودند. فتنه 88 فتنه ای بود که با رمز تقلب به مدت 8 ماه کشور را به چالش های شدید خیابانی فرو برد، با این هدف که دولت نهم و کاندیدای پیروز این انتخابات یعنی رئیس دولت نهم را که به انتخاب مردم مجوز استمرار چهار ساله دوم را نیز اخذ نموده بود با بحران مشروعیت و نظام جمهوری اسلامی را با بحران مقبولیت ساقط نموده و عناصر کودتای رنگی را به ساختار قدرت وارد سازند اما در حوادث 98 این معادله روندی معکوس بخود گرفت. به این معنا که اغتشاشات با رمز افزایش قیمت بنزین کلید خورد و هدف فتنه گران اینبار ایجاد توامان بحران مشروعیت و مقبولیت برای نظام بود تا بتوانند استراتژی نرمالیزاسیون یا فروپاشی محور مقاومت و ورود ایران به دهکده کدخدای دنیای را رقم بزنند که این برنامه برخلاف فتنه 88، در طی سه روز و با حضور دوباره مردم فروکش کرد و عناصر آن کشته، دستگیر و یا فراری شدند.

2- فتنه 88 را می توان نوعی فتنه سیاسی - انتخاباتی و فتنه 98 را فتنه ای سیاسی - معیشتی نامید. بستر فتنه 88 از ماه ها پیش با سخنرانی بعضی شخصیت ها و راه اندازی کمیته نظارت بر آراء اصلاح طلبان آماده شد که با قطعی شدن شکستشان، عوامل خود را به خیابانها کشاندند. با موضع گیری رهبرانقلاب مردم راه خود را به مرور از فتنه گران جدا نموده و در نهایت در نهم دی این توطئه نیز فروکش کرد. اما اغتشاشات 98 را باید حادثه ای غافلگیرانه دانست زیرا تا روز آدینه 23 آبان رسانه های رنجیره ای از قول مسئولان دولتی هرگونه افزایش قیمت بنزین را تکذیب می کردند و همین امر موجب شد تا شدت شوک وارده و عکس العمل های بعضی اقشار از شدن بیشتری برخوردار گردد و زمینه را برای ورود اراذل و اوباش سازماندهی شده مهیا سازد.

3- تفاوت بین معترض و اغتشاشگر یکی دیگر از عوامل جدایی بین فتنه 88 و حوادث 98 بود. در فتنه 88 اصلاح طلبان بین دو عنوان یاد شده هیچ تفاوتی قائل نمی شدند و هر گونه حرکت آشوبگرانه را هم نوعی حق شهروندی می نامیدند. حتی تا یک سال بعد از حماسه نهم دی اشخاصی نظیر هاشمی، روحانی، حسن خمینی و ... حاضر به محکومیت فتنه گران نبودند و در 25 بهمن سال 89 یعنی زمانی که طلیعه شکست قطعی جریان فتنه ظاهر شد این افراد از فتنه گران تبری جستند. اما در حوادث 98 چون دولت مستقر اصطلاحا خودی بود اعتراض را حق مردم دانسته اما اغتشاش را محکوم می نمایند. چرا که بخوبی مطلع هستند بدون مرزبندی بین معترض و اغتشاشگر دولت خودشان اولین قربانی سوء مدیریت معیشتی و مالی خواهد بود.

4- تفاوت دیگر حوادث 88 و 98 را می توان در سربازان میدانی و نوع سازماندهی و ابزارآلات بکار رفته در آن دید. فتنه 88 فتنه ای بود که در چارچوب مردم سالاری دینی و در درون آن یعنی انتخابات طرح ریزی شده بود. به عبارت دیگر براندازی با رنگ و لعابی از دموکراسی و حرکت مردمی انجام گرفت که از درون آن تقابل با نهادهای انتظامی و قانونی نیز رنگ تقابل با مردم را داشت اما در حوادث 98 این تقابل با استفاده گسترده از اراذل و اوباش و با سلاح های سرد و گرم ، سبک و نیمه سنگین همراه بود.

5- و بالاخره در آخرین و مهمترین تفاوت حوادث 88 و 98 می توان به تفاوت در گستره جغرافیایی و طبقاتی جامعه اشاره نمود. در فتنه 88 فتنه در مراکز بعضی شهرها و در میان بعضی اقشار نخبه و طبقات متوسط به بالا رخ داد اما در حوادث 98 حاشیه نشینان شهرها و طبقاتی که از نظر درآمد و معیشت جزو اقشار ضعیف و نیازمند حمایت های دولتی و اجتماعی بودند، مورد سوءاستفاده دشمنان قرار گرفته و اراذل حضار در میدان از میان آنان سربازگیری کرد.

منبع:دنیا نیوز

بازگشت به صفحه رسانهها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "پنج اختلاف مهم اغتشاشات 98 با فتنه 88" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج اختلاف مهم اغتشاشات 98 با فتنه 88"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید