پرنده ای که برای پرواز با آن باید لباس فضانوردی داشت! (

به گزارش وبلاگ چمستان، هنگام پرواز، ساختار و سیستمی که درون لباس ایجاد شده 100 درصد اکسیژن لازم رابرای تمام پرواز حتی هنگام خروج اضطراری تامین می نماید. که این شرایط از وقوع مشکل اول یعنی هیپوکسی در ارتفاع پروازی بالا جلوگیری می نماید.

پرنده ای که برای پرواز با آن باید لباس فضانوردی داشت! (

وبلاگ چمستان؛ مجله تصویری سلاح- هواپیمای جاسوسی U-2 برای بیش از 64 سال در خدمت جامعه اطلاعاتی آمریکا و همچنین ارتش این کشور قرار داشته و تا به امروز نیز شرایط نظامی فعال خود را حفظ نموده است. یکی از موارد جالب در رابطه با این پرنده نظامی نوع لباس های محافظ تنظیم نماینده فشار است که توسط خلبان های آن استفاده می گردد. با گذشت زمان و پیشرفت های متعدد در عرصه علم و تکنولوژی، فناوری فراوری این لباس ها نیز دستخوش تغییرات مثبت شده است و بر راحتی و ایمنی خلبان افزوده است.

کمپانی دیوید کلارک از دهه 1960 تا به امروز تنها فراورینماینده لباس های محیطی محافظ تحت فشار به شمار می رود.

مختصری درباره U-2

پیش از آن که نگاه دقیق تری به لباس های محافظ تنظیم نماینده فشار خلبان های U-2 داشته باشیم، کمی در خصوص خود این هواپیما صحبت کنیم. هواپیماهای برای بیش از 60 سال است که به وسیله آمریکا و شمار دیگری از کشورها در سطح جهان برای مقاصد جاسوسی و اکتشافات علمی مورد استفاده واقع شده است.

ریچارد ابولافیا مدیر مرکز تحقیقات Teal Group (ارائه دهنده خدمات تجزیه و تحلیل بازار صنایع دفاعی و هوافضا) در خصوص این هواپیما می گوید: این محصول با توجه به طراحی قوی و کارآمد سالیان سال است که حضور مستمر خود در عرصه های نظامی را حفظ نموده است. از جمله مهم ترین ویژگی های این محصول می توان به قابلیت هواپیمای U-2 برای پرواز در ارتفاعات بالاتر و برای مدت زمانی بیشتر اشاره نمود که آن را تبدیل به یک گزینه مناسب در راستای مشارکت در عملیات های جاسوسی می نماید.

هواپیماهای جاسوسی در مقایسه با ماهواره مزیت های متعددی دارند. برای مثال آنها برخلاف ماهواره که در یک مدار معین دور می زنند و قابلیت حرکت ندارند، از انعطاف پذیری بالاتری برخوردار هستند و می توانند در هر مسیری حرکت نمایند. هواپیماهای جاسوسی مانند U-2 همچنین می توانند از مواضع دشمن عکس برداری نمایند که مزیت بزرگی برای نیروی هوایی هر کشوری محسوب می گردد. طول بال های U-2 معادل 31.4 متر و طول کلی هواپیما 19.2 متر گزارش شده است. حداقل و حداکثر سرعت این پرنده جاسوسی نیز به ترتیب 130 و 805 کیلومتر بر ساعت است. هواپیمای U-2 دارای سقف پرواز 21300 متر است و استقامت آن در آسمان 12 ساعت برآورد شده است.

لباس های محافظ تحت فشار خلبان U-2

با توجه به آن که هواپیمای جاسوسی U-2 در ارتفاعات بالا پرواز می نماید، خلبان نیازمند استفاده از لباسی است که بتواند فشار داخلی را به درستی تنظیم کند. این لباس خلبان را از خطر هیپوکسی، حد آرمسترانگ و سرمای شدید حفظ می نماید.

هنگام پرواز، ساختار و سیستمی که درون لباس ایجاد شده 100 درصد اکسیژن لازم رابرای تمام پرواز حتی هنگام خروج اضطراری تامین می نماید. که این شرایط از وقوع مشکل اول یعنی هیپوکسی در ارتفاع پروازی بالا جلوگیری می نماید.

خلبان با قرار دریافت در این شرایط، بدون لباس تحت فشار تنها به مدت 30 تا 60 ثانیه بسته به مقاومت بدن می تواند هوشمندی خود را حفظ کند. هیپوکسی موجب کاهش هوشیاری، کاهش دید، سر گیجه، افزایش زمان عکس العمل و حرکات ناخواسته عضلانی می گردد. همانطور که اشاره شد با تنظیم فشار داخل لباس مشکل حد آرمسترانگ نیز حل خواهد شد.

مشکل سرمای فوق العاده شدید در ارتفاع عملیاتی نیز با پوشیدن این لباس بر طرف می گردد.

اگر زمان پرواز طولانی گردد؛ آب و غذا نیز به وسیله ساختاری که روی کلاه درنظر گرفته شده است، دریافت خواهد شد. امکان تزریق گاز سمی در کلاه به جای اکسیژن در راستای جلوگیری از اسارت خلبان به دست دشمن نیز یکی از امکانات متفاوت این کلاه بود.

نیروی هوایی آمریکا پروژه ای جدید به منظور توسعه و بهبود لباس های محافظ تحت فشار برای خلبانان U-2 را 64 سال پس از نخستین پرواز این هواپیمای جاسوسی کلید زده است. این پروژه با استفاده از فناوری های نوظهور از جمله چاپ سه بعدی نقش مهمی در کاهش وزن لباس، افزایش راحتی استفاده و از همه مهمتر ایمن سازی بیشتر محصول داشته است.

دیوید کلارک به منظور انجام اندازه گیری صحیح و دقیق برای خلبانان، به روش اسکن لیزری از بدن و همچنین مدل سازی آنتروپومتری سه بعدی متکی است. لازم به ذکر است که مونتاژ نهایی این لباس ها تماما کار دست خواهد بود و به هیچ عنوان ساخت ماشین آلات نیست.

علاوه بر پروژه فراوری لباس های محیطی هواپیمای U-2، کمپانی دیوید کلارک در حال طراحی یک لباس مخصوص دیگر برای جدیدترین فضاپیمای سازمان فضایی ناسا به نام اوریون است. خلبانان و خدمه اوریون ممکن است مجبور شوند برای مدت زمانی بسیار بیشتر از خلبانان U-2، لباس های تنظیم گر فشار را بر تن داشته باشند. این کمپانی توسعه لباس های مخصوص اوریون را الهام بخش تحولات بیشتر بر لباس های U-2 می داند.

هم اکنون 26 فروند هواپیمای جاسوسی U-2 وجود دارند که خانه اصلی آنها پایگاه نیروی هوایی بیل در کالیفرنیای شمالی است. نیروی هوایی آمریکا در ابتدا قرار بود این پرنده را در سال 2019 بازنشسته کند اما با توجه به تعداد زیاد رای های مخالف بالا، U-2 تا آینده ای نامعلوم همچنان در آسمان پرواز خواهد نمود.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

بیشتر بخوانید:

پرنده ای که بازنشسته نمی گردد! (+تصاویر)

تپانچه شب؛ محبوب محافظان هیتلر! (+تصاویر)

دو مورد از عجیب ترین تسلیحات جنگ جهانی دوم! (+تصاویر)

منبع: عصر ایران

به "پرنده ای که برای پرواز با آن باید لباس فضانوردی داشت! (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرنده ای که برای پرواز با آن باید لباس فضانوردی داشت! ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید