هرآنچه درباره واکسن کرونا باید بدانید

به گزارش وبلاگ چمستان، در راه ساخت واکسن برای ویروس کرونای جدید از روشی نوین و نسبتا ناآزموده به نام اتصال و اجرا استفاده می شود. آشنایی با کد ژنتیکی کامل این ویروس کرونای جدید به این معنی است که ما نقشه کاملی برای ساخت این ویروس در اختیار داریم.

هرآنچه درباره واکسن کرونا باید بدانید

واکسن هایی که محققان ساخته اند به زودی روی حیوانات آزمایش خواهد شد

همزمان با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا، تلاش ها نیز برای یافتن واکسن مناسب شدت گرفته است. در ادامه به بعضی از سوالات مربوط به واکسن جواب می دهیم و زمان باقی مانده تا ساخت واکسنی برای ویروس کرونا را بررسی می کنیم.

واکسن چگونه کار می کند؟

واکسن مثل آموزگار است - شاگردش هم دستگاه ایمنی بدن است و درسش هم راه مبارزه با عفونت.

واکسن ها بدون ایجاد خطر ویروس ها و میکروب ها را به دستگاه ایمنی بدن نشان می دهند. ارکان تدافعی بدن نیز عامل مهاجم را می شناسند و راه مبارزه با آن را یاد می گیرند. در ادامه اگر بدن واقعا با این عوامل روبه رو شود دیگر می داند که چطور با این عفونت ها مبارزه کند.

انواع مختلف واکسن چیست؟

شیوه عمده واکسیناسیون در چند دهه گذشته استفاده از ویروس اصلی بوده است؛ لذا برای ساخت واکسن سرخک، اوریون و سرخجه از نمونه تضعیف شده ویروس های این بیماری ها استفاده می شود که قادر به ایجاد بیماری نیستند. واکسن رایج آنفلوآنزای فصلی نیز سویه های اصلی، اما ناتوان ویروس آنفلوآنزای رایج را در خود دارد.

در راه ساخت واکسن برای ویروس کرونای جدید از روشی نوین و نسبتا ناآزموده به نام اتصال و اجرا استفاده می شود. آشنایی با کد ژنتیکی کامل این ویروس کرونای جدید به این معنی است که ما نقشه کاملی برای ساخت این ویروس در اختیار داریم.

کاری که بعضی از متخصصان ساخت واکسن می کنند این است که بخش های کوچکی از کد ژنتیکی ویروس کرونا را برمی دارند و در ویروس های کاملا بی آزار دیگری می گذارند. حالا شما می توانید شخصی را با این ویروس بی آزار آلوده کنید و در تئوری تا حدودی نیز او را در برابر ویروس کرونا مقاوم کنید.

بعضی ها هم دارند کار دیگری می کنند و تکه هایی از کد ژنتیکی ویروس را مستقیما به بدن تزریق می کنند. ورود این تکه به بدن به ساخت پروتئین های ویروسی منجر می شود و دستگاه ایمنی بدن می تواند مبارزه با آن ها را یاد بگیرد.

اگر واکسنی ساخته شود، کی به دست مردم می رسد؟

راستش در بهترین حالت باید تا اواسط سال آینده صبر کرد.اگر تست واکسن روی حیوانات با موفقیت انجام شود، در ادامه می توان آن را روی انسان ها آزمایش کرد. اما حتی اگر بتوان تا خاتمه سال چنین واکسنی ساخت، تولید انبوه آن چیزی نیست که به راحتی انجام شود.

در نظر بگیرید که همه این اتفاقات دارد در یک بازه زمانی بی سابقه و با استفاده از روش های نوین رخ می دهد، برای همین ممکن است کار به مشکل بخورد.

فراموش نکنید که در حال حاضر چهار ویروس کرونا می توانند به انسان سرایت کنند. یکی از آن ها باعث سرماخوردگی عادی می شود و ما برای هیچ کدام واکسن نداریم.

آیا واکسن می تواند از همه سنین محافظت کند؟

متاسفانه احتمال موفقیت چنین واکسنی در افراد مسن تر کمتر خواهد بود. این ربطی به خود واکسن ندارد، اما دستگاه ایمنی وقتی پیر می شود دیگر واکنش مناسبی به واکسیناسیون نشان نمی دهد، اتفاقی که هر ساله در ارتباط با واکسن آنفلوآنزا رخ می دهد.

آیا عوارض جانبی هم خواهد داشت؟

همه داروها، حتی قرص سرماخوردگی، عوارض جانبی دارند. اما بدون انجام آزمایش های بالینی نمی توان درباره عوارض جانبی احتمالی یک واکسن نظر داد.

تا زمان ساخت واکسن، چه درمان هایی وجود دارند؟

واکسن مانع ایجاد عفونت می شود و در حال حاضر بهترین روش رسیدن به این هدف رعایت مسائل بهداشتی است. اما ابتلا به این ویروس برای بیشتر مردم خیلی خفیف خواهد بود. تاثیر بعضی از دارو های ضدویروس را دارند در آزمایش های بالینی می سنجند، اما نمی توان با اطمینان گفت که موثر خواهند بود یا نه.

منبع: فرادید

به "هرآنچه درباره واکسن کرونا باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه درباره واکسن کرونا باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید