موزه نادری مشهد سامان دهی شد

به گزارش وبلاگ چمستان، رئیس گروه موزه های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: در آستانه فرارسیدن روز جهانی موزه ها، موزه آرامگاه نادرشاه سامان دهی شد.

موزه نادری مشهد سامان دهی شد

به گزارش وبلاگ چمستان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی محمدرضا پهلوان امروز شنبه 20 اردیبهشت ماه 1399 با اعلام این خبر افزود: دو تالار در قسمت بنای اصلی آرامگاه نادرشاه به موزه اختصاص پیدا کرده است. تالار اصلی در برگیرنده انواع سلاح های دوره افشاریه، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب، انواع شمشیر، سکه های مربوط به دوره افشاریه و نقاشی معروف رنگ و روغن نادر در جنگ کرنال اثر هنرمند میرمصور است.

او ادامه داد: تالار دوم به معرفی تاریخ دوره افشاریه، نادرشاه، بنای تاریخی عمارت خورشید در شهرستان کلات، معرفی زنده یاد استاد ابوالحسن صدیقی، سازنده مجسمه نادر و همچنین آرامگاه کلنل محمدتقی خان پسیان، اختصاص دارد.

پهلوان با بیان این که باغ موزه آرامگاه نادرشاه یکی از پر بازدیدکننده ترین بناهای آرامگاهی استان و ایران است که در مرکز شهر مشهد قرار گرفته است، گفت: برای سامان دهی، نظافت و مرتب کردن این موزه، عملیات پاک سازی و آماده سازی آن برای بازدیدهای بعد دوران کرونا توسط موزه داران و دست اندرکاران این موزه انجام شد.

رئیس گروه موزه های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان درباره تاریخچه این موزه اظهار کرد: موزه نادری در قسمت اصلی بنای یادبود آرامگاه نادرشاه افشار در دو تالار به منظور معرفی آثار تاریخی این دوره شکل گرفته است، این بنا به همت انجمن آثار ملی در سال 1342 خورشیدی با طراحی مهندس هوشنگ سیحون ساخته شده است. چشم انداز خارجی بنا تندیسی است از نادرشاه سوار بر اسب به همراه تنی چند از سربازانش برفراز یک حجم سنگی مرتفع که آن را مجسمه ساز شهیر ایرانی زنده یاد استاد ابوالحسن صدیقی ساخته است.

منبع: میراث آریا

به "موزه نادری مشهد سامان دهی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه نادری مشهد سامان دهی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید