احتمال خطر انقراض ریشه های بهاری گیاهان خوراکی

به گزارش وبلاگ چمستان، بوی عطر آویشن کوهی از قوری سیاه دودزده در هوا می پیچد ولی معلوم نیست این عطر، گیاه کوهی چند سال دیگر به همین خوشی باشد و در چه بهاری، برداشت بی رویه این گیاهان را ریشه کن کند.

احتمال خطر انقراض ریشه های بهاری گیاهان خوراکی

به گزارش وبلاگ چمستان آنلاین، سال هاست عده ای به بهانه همین بوی خوش گیاهان کوهی، به برداشت بی رویه رو کرده اند و ریشه گیاه را از بیخ و بن در آورده اند و این برداشت این سال ها شاید تنها به انقراض ریشه گیاهان ختم شود.

هر ساله با فرا رسیدن فصل بهار، چیدن و فروش انواع گیاهان دارویی و کوهی در چهارمحال و بختیاری مانند کَرَفس کوهی (کلوس)، موسیر، سیر، کَنگَر، بُن سُرخ، پونه، مَرزه، آویشن، تره کوهی، بومادران، گَوَن، زَرین گیاه، کاردین، شاه تره، بابونه، شیرین بیان، بادیان و گُل محمدی شروع و وارد چرخه بازار مصرف از طریق دست فروشی می شود.

از آن جا که چهارمحال و بختیاری به عنوان یکی از قطب تولید گیاهان دارویی در کشور شناخته شده است، تقاضا از نقاط مختلف کشور برای مصرف گیاهان دارویی و کوهی این استان وجود دارد و همین عامل از مهم ترین علت ها گرایش افرادی برای بوته کنی و حتی ریشه کنی این نوع گیاهان به شمار می رود.

اما همین مساله باعث شده تا در سال های اخیر بر اثر عوامل طبیعی مختلف مانند خشک سالی های یک دهه گذشته، تغییر کاربری برخی زمین ها، برداشت های بی رویه انسان ها و چرای مازاد بر توان مرتع زمینه نابودی و خطر انقراض بسیاری از گیاهان دارویی و کوهی در چهارمحال و بختیاری فراهم شود.

به همین دلیل ضرورت دارد تا برخی قوانین مربوط به برداشت و فروش گیاهان دارویی و کوهی در کشور بازنگری و اصلاح شود.

فروش گیاهان دارویی جُرم نیست

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: متاسفانه براساس قانون فروش گیاهان دارویی و کوهی جُرم نیست که همین عامل باعث می شود برخی به برداشت بی رویه گیاهان رو بیاورند.

علی محمدی مقدم در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: هم اینک از نظر قانون، بوته کنی و ریشه کنی گیاهان مرتعی مثل کرفس، کَنگَر، موسیر و غیره جُرم و غیرمجاز است.

وی افزود: البته این مهم یک خلاء قانونی است و پیشنهاد می شود تا قانون در این زمینه بازنگری و اصلاح شود.

محمدی مقدم شرح داد: بازنگری و اصلاح قانون، فروش گیاهان دارویی و کوهی مشروط به دریافت مجوز از منابع طبیعی و آبخیزداری خواهد شد.

وی یادآور شد: در این صورت می توان فرایند چیدن و فروش گیاهان دارویی و کوهی در بازار مصرف را کنترل و از انقراض برخی گونه های مرتعی جلوگیری کرد.

محمدی مقدم گفت: یکی از سیاست های منابع طبیعی و آبخیزداری برای جلوگیری از انقراض برخی گونه های مرتعی توجه به زراعت، اهلی کردن و کشت گیاهان دارویی و کوهی است.

چیدن گیاهان کوهی مازاد در فصل غیرمجاز آسیبی به محیط زیست

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری نیز گفت: چیدن گیاهان دارویی و کوهی مازاد بر توان اکوسیستم و اکولوژیکی هر منطقه و در فصل های غیرمجاز به محیط زیست آسیب وارد می کند.

شهرام احمدی تاکید کرد: در مناطق تحت حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری به صورت شبانه روزی چیدن گیاهان دارویی و کوهی مراقبت و جلوگیری می شود.

وی افزود: به همین منظور هرگونه برداشت گیاهان در محل و فصل غیرمجاز و خارج از توان اکوسیستم و اکولوژیکی منطقه برخورد قانونی صورت می گیرد.

87 درصد مساحت چهارمحال و بختیاری کوهستانی بوده و تا به امروز یک هزار و 400 گونه گیاهی در این استان شناسایی شده که از این تعداد 35 گونه اِندِمیک (بومی یا محلی) چهارمحال و بختیاری است.

از مجموع گونه های گیاهی شناسایی شده در چهارمحال و بختیاری بین 350 تا 400 گونه جنبه دارویی، خوراکی و بهداشتی دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "احتمال خطر انقراض ریشه های بهاری گیاهان خوراکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال خطر انقراض ریشه های بهاری گیاهان خوراکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید